Daňové zvýhodnění v roce 2015
Autor: Ing. Lenka Hošková
Na základě živnostenského oprávnění nabízím služby vedení účetnictví, daňové evidence, zpracování mezd, zpracování daňových přiznání a další.…
Daňové zvýhodnění v roce 2015
- 2. 2015,
Autor: Ing. Lenka Hošková
Zdroj: Zákon o daních z příjmů, Česká daňová správa
Od zdaňovacího období 2015 se mění výše daňového zvýhodnění na vyživované dítě a pravidla pro jeho poskytování „podle počtu vyživovaných dětí“ ve společně hospodařící domácnosti.
Za vyživované dítě se podle §35c, odst. 6 zákona o daních z příjmů posuzuje:
- dítě vlastní,
- osvojenec,
- dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů (dítě osvojené; dítě převzaté do této péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu),
- vnuk a dítě nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit,
- dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči
Uplatnění na vyživované dítě je možné jen, pokud je:
- a) nezletilým dítětem, b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a
- soustavně se připravuje na budoucí povolání, - nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo - z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Výše daňového zvýhodnění pro rok 2015:
13 404 Kč ročně na jedno dítě (měsíčně 1 117 Kč),
15 804 Kč ročně na druhé dítě (měsíčně 1 317 Kč),
17 004 Kč ročně na třetí a každé další dítě (měsíčně 1 417 Kč)
Pro rok 2015 nadále platí, že pro vyživované dítě s průkazem ZTP/P se zvyšuje daňové zvýhodnění na dvojnásobek.
Výše požadovaného daňového zvýhodnění není závislá na pořadí narozených dětí, ale jedná se o dohodu poplatníků.
Příklad:
V jedné společně hospodařící domácnosti mají manželé dvě děti, z nich jedno je s průkazem ZTP/P.
Optimální je uplatnit na zdravé dítě daňové zvýhodnění ve výši „na jedno dítě“ tj. 13 404 Kč a na dítě s průkazem ZTP/P výši „na druhé dítě“ tj. 2 x 15 804 Kč = 31 608 Kč.
Maximálně lze za rok uplatnit daňové zvýhodnění v celkové výši 60 300 Kč.
Měsíčně lze uplatnit daňový bonus maximálně do výše 5 025 Kč.
Poplatník má nárok na uplatnění daňového zvýhodnění jen pokud, jeho roční příjem dosahuje alespoň šestinásobku minimální mzdy (6 x 9 200 Kč) tj. 55 200 Kč.
Měsíční daňový bonus náleží poplatníkovi jen v případě, že úhrn měsíčních příjmů ze závislé činnosti dosáhne alespoň polovinu minimální mzdy (9 200 Kč / 2) tj. 4 600 Kč.
Z hlediska nároku na daňové zvýhodnění je rozhodující stav na počátku měsíce. Daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, kdy se dítě narodilo.
Podmínky uplatnění nároku
Plátce daně přihlédne při výpočtu zálohy na daň k měsíčnímu daňovému zvýhodnění, jen podepíše-li poplatník do 30 dnů po vstupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února na příslušné zdaňovací období Prohlášení k dani.
Daňové zvýhodnění za nových podmínek lze uplatnit u zaměstnavatele poprvé při zúčtování mezd za kalendářní měsíc leden 2015. Za tímto účelem musí poplatník podepsat nový vzor č. 24 tiskopisu Prohlášení k dani.
Posuzování dětí v jedné společně hospodařící domácnosti:
Je-li v jedné společně hospodařící domácnosti vyživováno více dětí, posuzují se pro účely tohoto ustanovení vždy dohromady. Daňové zvýhodnění může uplatňovat jeden z manželů či každý z nich na některé dítě.
Změna počtu dětí v průběhu zdaňovacího období u poplatníků s příjmy ze závislé činnosti
Změní-li se v průběhu zdaňovacího období počet vyživovaných dětí ve společně hospodařící domácnosti a v důsledku toho také dojde ke změně ve výši daňového zvýhodnění náležejícího na ostatní děti, jsou poplatníci s příjmy ze závislé činnosti (zaměstnanci) povinni tuto změnu neprodleně (tj. do konce měsíce, kdy ke změně došlo) písemně oznámit svému zaměstnavateli a upravit výši daňového zvýhodnění na další děti.
Příklad:
Rodina má dvě děti Adama a Evu. Na Adama uplatňuje daňové zvýhodnění ve výši „na jedno dítě“ a na Evu ve výši „na druhé dítě“. Od září ztrácí nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na Adama, protože se již nepřipravuje soustavně na budoucí povolání.
Výše uplatněných bonusů:
Za období 01-08 na Adama uplatní 8 * 1 117 Kč tj. 8 936 Kč, na Evu uplatní 8 * 1 317 Kč tj. 10 536 Kč
Za období 09-12 na Adama již nedojde k uplatnění daňového bonusu a na Evu se začne uplatňovat daňové zvýhodnění ve výši „na jedno dítě“ tj. 4 * 1 117 Kč tj. 4 468 Kč.
Daňové zvýhodnění u druha a družky:
Při uplatnění nároku na daňové zvýhodnění se nejdříve vypořádají jejich „vlastní společné děti“, které jsou vyživovanými u obou poplatníků. Až následně se uplatní daňové zvýhodnění na děti, které jsou vyživované pouze u jednoho z poplatníků tj. děti z předchozích manželství.
Příklad:
Mají-li druh a družka např. dvě „společné vlastní“ děti, náleží na ně daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na jedno dítě“a ve výši stanovené „na druhé dítě“. V případě, že má např. druh ještě jedno dítě z dřívějšího vztahu, uplatní na něj daňové zvýhodnění ve výši „na třetí a každé další dítě“.
Daňové zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé péče rodičů:
Vzhledem k neexistenci jedné společně hospodařící domácnosti, bude na takové dítě uplatňováno daňové zvýhodnění po část roku jedním z rodičů a po druhou část druhým z rodičů s tím, že výše uplatňované částky daňového zvýhodnění na toto dítě nemusí být u obou rodičů stejná. A to zejména z důvodů, že výše daňového zvýhodnění se odvíjí od počtu vyživovaných dětí ve společně hospodařící domácnosti u dvou poplatníků, kteří nevedou jednu společně hospodařící domácnost.